درمان ریشه (عصب کشی یا root canal therapy)

درمان ریشه (عصب کشی یا root canal therapy)
۱ نظر, 02/10/2017, توسط , در درمان ریشه

c505218304b50c59c3659f6dda43bae7header0–>
<p style=”textalign: justify;”>داخلی ترین قسمت دندان شامل پالپ دندان است که شامل عروق، اعصاب و بافت های لنفاوی میباشد. هنگامی که پالپ دندان به دلیل وجود پوسیدگی های عمیق در معرض ورود عوامل عفونی مانند باکتری ها قرار گیرد، این قسمت دچار آسیب میشود و عوارضی مانند درد را به دنبال دارد که در صورت عدم درمان، منجر به از دست دادن دندان میشود و عفونت را به بقیه قسمت های بدن منتقل میکند.

عصب کشی درواقع تمیز کردن حفره پالپ و کانال های ریشه دندان است که باعث برداشته شدن عفونت و البته بقیه اجزا پالپ میشود و کانال خالی شده بوسیله ی مواد مخصوصی پر میشود. در این فرایند  ابتدا ممکن است برای چند روز آنتی بیوتیک تجویز شود. سپس با بی حس کردن دندان، حفره ای درون آن ایجاد میشود و درون دندان و ریشه های آن، با دقت پاکسازی شده و جای آنرا، مواد خاصی پر میکند. سپس دندان دوبار ترمیم شده و به فرم طبیعی خود بازمیگردد.

دلایل عفونت ریشه

 • درد: اگر دندان هنوز زنده باشد، فرد آسیب دیده حساسیت زیادی را نسبت به تماس مواد گرم یا سرد با دندان احساس خواهد کرد. بیمار حتی غذا یا نوشیدنی مصرف نمی کند، دچار درد می شود و ممکن است باعث سردرد شود. اگر دندان مرده باشد و دچار آبسه دندان شود، بیمار در زمان جویدن غذا یا وارد کردن فشار به دندان درد احساس خواهد کرد.
 • شکستن دندان: دندانی که شکسته شده یا ترک خورده در صورتی که این ترک خوردگی به نواحی عمیق دندان و ناحیه پالپ رسیده باشد، ممکن است نیاز به عصب کشی داشته باشد. اگر یک دندان به صورتی شکسته باشد که بخش زیادی از ساختار دندان در بالای خط لثه برای گذاشتن عاج یا سایر روش های بازیابی باقی نمانده باشد، ممکن است نیاز به عصب کشی دندان وجود داشته باشد تا به این ترتیب یک پست برای نگه داشتن ابزارهای بازیابی و ترمیم مورد نیاز در کانال دندان قرار گیرد.
 • پوسیدگی عمیق: اگر پوسیدگی دندان در ناحیه های زیرین دندان نفوذ کند و به بخش پالپ برسد، پالپ به واسطه باکتری ها دچار عفونت دندان در قسمت ریشه می شود و درد را باعث میشود.
 •  ضربه: اگر به یک دندان با نیروی زیاد ضربه وارد شود، ممکن است عصب موجود در انتهای ریشه از محل خود جدا شود و باعث مرگ دندان خواهد شد.همانند تصادفات.

علائم عفونت

برخی علائم وجود دارند که ممکن است نشان دهنده وجود عفونت در دندان و نیاز به درمان ریشه باشند:

 1. وجود درد بسیار شدید
 2. تغییر رنگ دندان
 3. تورم و برجستگی بافت های اطراف دندان
 4. مشاهده عفونت در رادیوگرافی

به طور کلی دندان عصب کشی شده میتواند تا آخر عمر باقی بماند ولی این دندان ها میتوانند دوباره دچار پوسیدگی شوند. پس لازم است که به رعایت بهداشت توجه شود.

>> مجله دندانپزشکی <<

 

درباره ادمین سایت

یک نظر

 1. p
  اکتبر 16th, 2017 19:45

  خیلی سایت خوبیه

  پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *