مراقبت از دندان های پر شده بعد از پر کردن

مراقبت از دندان های پر شده بعد از پر کردن

مراقبت از دندان های پر شده همواره یکی از سوالات مطرح شده در ذهن بیماران است که چگونه بتوانند عمر پر کردگی را افزایش دهند.

دوام این پرکردگی به چند عامل بستگی دارد: الف-وسعت پرکردگی ب-ضخامت یا استحکام دیواره های باقیمانده دندان که در اطراف پرکردگی وجود دارد. ج-رعایت بهداشت دهان ودندان(اعم از مسواک،نخ دندان،دهان شویه). د-نوع تغذیه(ازنظرمصرف مواد غذایی شیرین و نشاسته ای و غذاهای سفت). ه-رابطه دندانها با یکدیگر(جفت شدن یا نشدن صحیح دندانها). و-دقت ومهارت دندانپزشک. ز-عمق پرکردگی ونزدیکی یا دوری آن ازعصب. ح-عادات بیمار(مثل دندان قروچه،روی هم فشردن دندانها به طورناخودآگاه). ط-نوع ماده پرکننده.

برای مراقبت از پر کردگی ها باید  بهداشت را رعایت کرد، مسواک زدن منظم( ۲ بار در روز) با خمیردندان حاوی فلوراید، نخ کشی و دهانشویه های آنتی باکتریال. مراجعه منظم هر ۶ ماه به دندانپزشکی، یک نکته ی کلیدی برای برطرف کردن نقایص احتمالی و کشف زود هنگام مشکلات دهان و دندان است. وجود ترک در ترمیم پرکردگی میتواند باعث “نشت” یا “leakage” در ترمیم شود که به مواد غذایی ، باکتری ها و بزاق این امکان را میدهد که به فضای بین دندان و پرکردگی نفوذ کنند و باعث ایجاد پوسیدگی های “ثانویه” شوند. این نقایص را میتوان با رادیو گرافی X-Ray تشخیص داد.

در صورت احساس هر کدام از موارد زیر بهتر است برای بررسی بیشتر به دندانپزشکی مراجعه کنید:

– حساسیت بیش از حد دندان ( کمی حساسیت سه تا پنج هفته پس از درمان طبیعی است که به مرور زمان بهبود میابد)

– درد هنگام نوشیدن اب سرد یا گرم

– درد هایی که خودبخود آغاز میشوند

– درد های شبانه

– وجود تیزی در ترمیم

– احساس وجود ترک

– شکسته شدن قسمتی از ترمیم

-اگر در سطح دندان پرشده بلندی احساس می کنید

درباره ادمین سایت

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *