مراقبت های پس از جراحی و کشیدن دندان در دندانپزشکی

مراقبت های پس از جراحی و کشیدن دندان در دندانپزشکی

در توصیه ها و دستورالعملهایی که پس از جراحی به بیمار گوشزد میشود علاوه بر توضیح عوارض شایعی که ممکن است بیمار اتفاق بیفتد، معمولا دندانپزشکان راهکار هایی را برای جلوگیری و رفع برخی عوارض توصیه میکنند. کنترل این عوارض معمولا بصورت ابتدایی توسط دندانپزشک انجام میشود اما رعایت برخی از نکات توسط بیماران ضروری است. اینجا به برخی از عوارض و مشکلات رایج اشاره میکنیم که توسط بیماران باید رعایت شود.

کنترل خونریزی پس از عمل

– قرار دادن یک قطعه گاز کوچک مرطوب بر روی ساکت ابتدایی ترین مانور برای کنترل خونریزی است. اگر گاز خشک باشد، خون در داخل گاز منعقد شده و با خارج شدن آن، لخته نیز جابه جا میشود.

– بیمار باید حداق نیم ساعت گاز را فشار دهد و از صحبت کردن به مدت حداقل ۲ تا ۳ ساعت اجتناب کند.

-نشت خفیف خون از ساکت تا ۲۴ ساعت پس از کشیدن دندان طبیعی است. اما اگرخونریزی بیشتر از یک نشت خفیف باشد بیمار بایستی مجددا یک قطعه گاز کوچک را بر روی ساکت قرار داده و آن را به مدت یک ساعت فشار دهد.

-برای کنترل بهتر میتوان یک عدد چای کیسه ای را به مدت ۳۰ دقیقه فشار داد، اسیدتانیک موجود در چای مانند یک منقبض کنندهعروقی موضعی عمل میکند.

-باید به بیمار توصیه کرد در ۱۲ ساعت اول از کشیدن سیگار اجتناب نماید یا حداقل این کار را با مکشهای ملایم انجام دهد.

-استفاده از نی نیز به دلیل ایجاد فشار منفی ممنوع است.

-بیمار نباید تا ۱۲ ساعت اول پس از جراحی تف کند یا آب دهان خود را بیرون بریزد. تف کردن با تولید فشار منفی و ایجاد تلاطم مکانیکی باعث شروع خونریزی میشود.ا

-نجام فعالیتهای بدنی سنگین ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از جراحی ممنوع است زیرا با افزایش فشار خون میزان خونریزی نیز بیشتر میشود . نشت مختصر خون و خونی شدن بزاق طبیعی است، در صورت مشاهده لکه های خون بر روی روبالشی نگران و سراسیمه نشوید . نشت طولانی مدت، خون قرمز روشن و لخته های بزرگ اندیکاسیونهای ویزیت مجدد میباشند. ک

کنترل عوارض پس از عمل

درد

-همه بیماران توقع مقداری درد را پس ازجراحی دارند.

– درد معمولا شدید نیست و در اغلب بیماران با آنالژزیک OTC (بدون نسخه) وضعیف تسکین می یابند.

-اوج درد در ۱۲ ساعت اول است و معمولا بیش از دو روز ادامه پیدا نمیکند.

-مصرف دارو های ضد درد باید قبل از برطرف شدن بی حسی مصرف شوند. اییوبروفن ها و استامینوفن ها معمولا پر مصرف ترین دارو ها برای تسکین درد هستند. هیدروکدون، کدئین و اکسی کدون از دیگر داروها هستند.

رژیم غذایی

– رژیم غذایی نرم و آبکی و پرکالری در روز اول مناسبترین رژیم غذایی است. بهتر است روز اول به میزان ۲ لیتر آب مصرف شود و همچنین رژیم غذایی خنک باشد.

رعایت بهداشت دهان

-دندانهایی که از محل جراحی فاصله دارند را میتوان به طور معمول مسواک زد. شستشو با آب نمک نیز توصیه میشود. درصورت مشکل بودن بهداشت میتوان از پراکسید هیدروژن رقیق شده به میزان ۳ الی ۴ بار در روز استفاده کرد.

درباره ادمین سایت

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *