پریودنتیت (Periodontitis) چیست؟

پریودنتیت (Periodontitis) چیست؟

بیماری پریودنتال یا پریودنتیت یک نوع بیماری التهابی است که بافت های اطراف دندان را درگیر میکند و در نهایت منجر به افتادن دندان میگردد. درواقع توکسین های ترشح شده از باکتری های موجود در این محل باعث نابودی بافت لثه و حتی خود دندان میشوند و افتادن دندان را تسریع میکنند. در برخی موارد، ریشه دندان در معرض قرار می گیرد و گاهی اوقات باعث حساسیت دندان می شود. علاوه بر این، ممکن است پاکت بین لثه و دندان ایجاد شود. از دست دادن باف خود دندان معمولا قابل مشاهده نیست لذا لازم است که به دندانپزشک خود مراجعه کرده و وضعیت سلامت خود را بررسی کنید.

علائم پریودنتیت

  • خونریزی لثه ها در حین مسواک زدن
  • لثه حساس، قرمز یا تورم میشوند
  • بوی بد دهان
  • دندان ها شل شده یا ظاهرا جابجا میشوند

علت پریودنتیت

plaque is not removed through daily dental hygiene practices and regular professional dental cleanings, bacteria may set in and cause gingivitis, which may eventually result in gum disease. “>بهداشت نامناسب دندان: اگر پلاک دندان برداشته نشود، باکتری ها ممکن است باعث ایجاد ژنژویت شوند که ممکن است در نهایت منجر به بیماری لثه شود.

تغییرات ارگانیک در دهان: تغییراتی که در متابولیسم و ​​میزان هورمون در دوران بارداری، بلوغ و یائسگی اتفاق می افتد ممکن است بر تعادل ارگانیزمی دهان تاثیر بگذارد.

شرایط پزشکی: شرایطی که باعث تولید قند میشوند (مانند دیابت یا بیماری کلیوی) ممکن است به بیماری پریودنتال سرعت ببخشد. داروهایی که برای درمان برخی بیماری ها مورد استفاده قرار می گیرند ممکن است رشد بیش از حد لثه ها را تحریک کنند. لثه های ضخیم باعث تجمع باکتری می شود.

مهار کننده های جریان بزاق: برخی از داروهایی که عوارض جانبی یا سندرم خشکی دهان را ایجاد می کنند (xerostomia) ممکن است به کاهش جریان بزاق و به طور بالقوه به بیماری لثه منجر شود. به دلیل کاهش طبیعی بزاق با افزایش سن، سالمندان ممکن است به سندرم خشکی دهان بیشتر مبتلا باشند.

عادت های عملکردی نامناسب: مثل خورد کردن اجسام سخت با دندان .

 

>> مجله دندانپزشکی <<

برچسب ها :
پریودنتیت

درباره ادمین سایت

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *